O zespole

 

Obecnie nasz zespół tworzą:


 

Od początku do końca.... do sierpnia 2011

Leszek Walkowiak - Lider, wokalista i gitarzysta

Autor tekstów i muzyki.

Dzięki swej charyzmatycznej postawie

inspirował wszystkich do działania.

Będzie nam tego brakowało...Darek Sarnowski

Instrumenty perkusyjne, śpiew

Milczek, łagodzący obyczajePiotr Moczyński

Współzałożyciel zespołu,

Multiinstrumentalista – śpiew,

mandolina, flażolety, harmonijka, itp.


Wioletta Gromala

Skrzypce, śpiew

Zawodowa skrzypaczka

Wszystkich rozstawia po kątach…

 


 

Gościnnie, zawsze jak tylko znajdzie wolną chwilkę to chętnie gra z nami

Bartek Liczbański

Banjo, śpiew,

jego specjalność to bluegrassowe brzmienia


Dodatkowo współpracują z nami:

Paweł Głowacki

Banjo, gitara basowa,

Mistrz rozwiązań akordowych

Sławek Mizerkiewicz

Gitara basowa

punck - rockowa , żywiołowa natura

Tomasz Fąs

Gitara basowa,

głośny, mówiący mocno postawionym basem,


Zespół Sailor powstał w 1996r.w Poznaniu. Zadebiutował w kwietniu tego samego roku na festiwalu Złota Szekla w Koninie, gdzie w konkursie debiutów zajął II miejsce.1999 r. zespół pojawił się na festiwalu Kubryk w Łodzi. Tam zdobył I miejsce w konkursie debiutów i został nominowany do wzięcia udziału w krakowskim festiwalu Shanties 2000.

W sierpniu 1999 r. zespół Sailor wystąpił na festiwalu Słok w Bełchatowie gdzie zajął III miejsce, a w sierpniu 2000 r. I miejsce na polsko-niemieckim Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Keja w Długie, nad jeziorem Lipie. Dodatkowo zdobył nagrodę na festiwalu Słona Woda w Mrzeżynie. Na festiwalu „Szanty we Wrocławiu” zespół został wyróżniony za najciekawiej wykonany utwór – była to „Baba ze stali”, którą można usłyszeć na płycie. Jednak najważniejszą dla zespołu jest Nagroda im. Stana Hugill`a, zdobyta na Shanties 2000 w Krakowie.

Sailor w 2001 roku wydał pierwszą płytę „Z morza portu i tawerny”, która została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność, a jej charakter stał się natchnieniem dla wielu młodych zespołów.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat skład zespołu ewoluował dość systematycznie. Od czasu wydania pierwszej płyty w składzie:

Agnieszka Gładyszak – skrzypce, śpiew,

Bartek Liczbański – banjo, śpiew,

Darek Sarnowski – instr. perkusyjne, śpiew,

Jurek Richter – koncertyna, śpiew,

Leszek Walkowiak – gitara, śpiew.

/od lewej - Bartek, Darek, Agnieszka, Leszek i Jurek /

W 2002 roku w zespole pojawił się gitarzysta basowy Waldek Sadowski, który, grał z nami na stałe do 2005. W tym roku pojawiła się w zespole skrzypaczka Wioletta Gromala. Najbardziej przełomowym dla zespołu był rok, 2006 w którym Jurek, Agnieszka i Bartek postanowili odejść z zespołu. Jednocześnie Sailora zasilił stary znajomy Sławek Mizerkiewicz - gitara basowa i Paweł Głowacki – banjo, a chwilę później do zespołu dołączył, po kilku latach przerwy Piotr Moczyński multiinstrumentalista,(gitara, harmonijka ustna, mandolina, bodhran, flażolet).W tej chwili udało mi się stworzyć coś w rodzaju szerokiej grupy muzyków - przyjaciół Sailora, którzy współpracują z nami koncertowo i studyjnie. Są z nami, stary dobry przyjaciel Bartek Liczbański, na którego pomoc zawsze możemy liczyć, Tomek Fąs grający na gitarze basowej i Trio Smyczkowe Maestoso.

W 2009 zaspół wydał kolejną płytę Cała Naprzód.Można na niej usłyszeć znane z koncertów autorskie utwory Sailora oraz nowe utwory, które jak się już dowiedzieliśmy przypadły do gustu słuchaczom.

Sailor zaczynał od surowej szanty klasycznej oraz nieco lżejszej pieśni kubryku. Stopniowo wzbogacano aranżacje o własne pomysły i czerpano inspiracje z muzyki folkowej zarówno irlandzkiej angielskiej amerykańskiej francuskiej i skandynawskiej. Spowodowało to, iż Zespół wyrobił sobie swoisty styl mocno rozpoznawalny wśród słuchaczy.